Kardeşim için Der’a izle (Yerli Film)
IMDb: tt7679190
7.7
Sizin Oyunuz:
Oylama: 7.7 /10 (3)
8.9 IMDB Puanı 2 Yorum 1,658 Görüntülenme

Kardeşim için Der’a izle (Yerli Film) Kardeşim için Der’a izle (Yerli Film)

Yönetmen:

Editör Yorumu:

2011 yılında Mart ayında Suriye'de halk ayaklanmasını konu alan Kardeşim için Der'a Filmi gerçek olayları anlatmaktadır.
Kardeşim için Der'a Filmi, Suriye'nin güney bölgesinde Der'a adındaki bir şehirde geçiyor. Film gerçek olaylardan esinlenerek beyaz perdeye aktarılmıştır. 2011 yılında Mart ayında Der'ada Mısır ve Tunus'da halk ayaklanması yaşanmıştır. Bu ayaklanma ile Suriye rejimi baskıların dozunu arttırınca bu durumdan aşırı derecede etkilenen 15-20'li yaşlardaki çocuklar Baas rejimi eleştiren duvar yazıları yazar. Bu duvar yazıları yüzünden rejim tarafından yakalanan çocuklar işkenceye maruz kalır. Bölgenin aşiret reisleri bir araya gelerek çocukları istemeye karar verir. Bu sebep ile Der'a şehri başkanı ve Beşşar Esad'ın akrabası olan Atıf Necip ile görüşüp çocukları ister. Ancak Atıf Necip, aşiret reislerini rencide ve tehditler ile kovar.

Rejim ile geçmişte büyük sorunlar yaşanmış olan Ali bölgeyi terk etmiştir. Ancak gençliğinde yaşadığı sorunların tekrar başlaması Ali'nin tekrar Der'aya dönmesine sebep olacaktır. Geri dönme sebebi ise kardeşinin de kendisi gibi sorunlar yaşamaması ve çocukluğundan beri aşık olduğu kadın ve annesidir. Geri dönüp onlara sahip çıkmak isteyecektir. Geçmişte rejim tarafından işkencelere maruz kalan Ali tekrar aynı şeylerin yaşanacağını bildiği için bir an önce şehre geri döner.

Ali, şehre geri döner dönmez kardeşi Ömer'in onun gençliğinden farksız olduğunu görecektir. Ömer abisi gibi rejime çok kızgındır. Bu kızgınlığı ona geri dönülmesi imkansız hatalar yaptırmaya zorlayacaktır. Ali bu hataları kardeşinin de yapmaması için çaba gösterecektir. Ali, kardeşi Ömer'in öfkesine ve rejime olan şiddetini önleyip dindirmeye çalışsa da olacaklara engel olamayacaktır. Çünkü kardeşinin öfkesi gözlerini kör etmiştir. Bu öfke ile rejimin elinde bulunan arkadaşları ve öğretmenlerinin bırakılması yönünde tutuklu bulundukları karargahın duvarına yazılar yazacaktır. Rejimin bu süreci yönetememesi Ali, kardeşi ve bir grubun rejimin şiddetine ve insanların ölümüne sebebiyet vermesi ile Suriye'de halk ayaklanmasına öncülük edip başlamasına sebep olacaktır.

Panzehir: Filmi izleyemiyorsanız aşağıda bulunan diğer izleme seçeneklerini deneyiniz. Birisi Kesinlikle Çalışacaktır.

Panzehir: Arkadaşlar Sitemizin daha iyi bir duruma gelmesi için Lütfen filmlere yorum yazmayı unutmayın.
Bu filmden sonra Filmini izlemeye ne dersin?
 • Yorumlar
 • Detaylar
 • Detaylar

  Diğer Adları:

  Daraa Yerli Film izle

  Yayın Tarihi:

  13 Nisan 2018

  Senaryo:

  Halis Cahit Kurutlu, Taha Kurutlu, Fatih Mutlu
  Avatar

  Yorumlar (2)

  1. Avatar
  2. Avatar